آشنایی با 5 روش اصولی برندسازی تجاری

مقدمه

آیا در فکر راه اندازی کسب و کار جدیدی می باشید ؟ رقبای خود را بررسی کرده اید ؟ برای رقابت با سایر برند ها استراتژی شما چیست ؟ شرکت جدید شما یک برند تجاری است و با رقابت صحیح ماندگار خواهد شد . آیا با روش اصولی برندسازی تجاری آشنا هستید ؟

استراتژی برندینگ

استراتژی استفاده شده در نام تجاری برند شما را به مشتریانتان معرفی می نماید . با تعریف صحیح برند خود می توانید فروش داشته باشید .  در حقیقت سری فرایند ها یا برنامه ها که شما برای شناساندن و دریافت رتبه محصول خود و یا خدماتتان به کار میگیرید استراتژی برندینگ می باشد . استفاده از بازاریابی دیجیتال برای تعریف و معرفی نام تجاری شما بسیار مهم می باشد .

پیش از انتخاب استراتژی برند سازی موارد زیر را در نظر داشته باشید .

  • تعیین بازار هدف به صورت متمرکز
  • آماده سازی توضیح محصول و یا خدمات
  • مشخص کردن ارزش پیشنهادی ببرند و یا محصول
  • انتخاب نام جذاب و منحصر به فرد

بدون در نظر داشتن این موارد نمی توانید یک استراتژی موفق برای برندتان داشته باشید .

انواع استراتژی

با توجه به استفاده برخی از برند ها از این استراتژی ها می توان آنها را اثبات شده در نظر گرفت . از این استراتژی ها استفاده کنید . حواستان به اهدافتان از برند سازی ، اندازه کسب و کارتان ، رقبا و . . .  باشد . ممکن است برخی استراتژی ها در موقعیت های دیگر قابل اجرا باشند .

استراتژی خانه برند ها

در این برند سازی بایستی تعدادی خدمات و یا محصول برای ارائه به مشتری داشته باشید . این استراتژی در مراحل ابتدایی به کار گرفته می شود.  اما تاثیر خود را در یک همکاری بزرگ نشان می دهد .

در استراتژی خانه برند ، برند اصلی شما با برند فرعی تولید شده متفاوت است . هدف از این استراتژی عدم انتقال برمیراث برند اصلی به برند های فرعی است . خانه برند ها نشان دهنده تعدادی برند در یک خانه اصلی می باشد .

مزایا

نیازی به حفظ مارک اصلی یا سایر مارک های فرعی را نداردی و موقعیت تجاری کاملا مستقل است . می توانید به صورت متنوع فعالیت نمایید .

معایب

ممکن است برای ایجاد و یا حضور یک نام تجاری ماندگار به زمان بیشتر نیاز داشته باشید .

مثال

استراتژی خانه برند ها در برند سازی
روش اصولی برندسازی تجاری- استراتژی خانه برند ها در برند سازی

به عنوان نمونه می توان از استراتژی برندینگProtect & Gamble  نام برد. این برند محصولات متنوعی تولید می کند اما از نام خود در آنها استفاده نمی نماید . از جمله آنها می توان به Tide ، Ariel ، Gillette ، Pampers ، Pantene  اشاره نمود . هر یک از این برند ها برای خود موجودیت دارند . برخی برند های موفق از این استراتژی استفاده می کنند . اگر هدف شما داشتن برند های متمایز و مستقل است می توانید از این استراتژی استفاده نمایید .

خانه برند دار

در استراتژی خانه برند دار ، مارک های جدید به عنوان شعبه های شرکت اصلی دیده می شوند . نام تجاری وجود دارد اما به عنوان نام محصول تلقی می شود نه خود برند اصلی . برای استفاده از این استراتژی باید تعداد محصولات و خدمات زیاد باشد . باز هم در هنگام ارائه محصول دوم اسن استراتژی را بازبینی و تصمیم گیری نمایید .

نکته مهم: برای هر محصول نام جداگانه ای انتخاب کنید اما نام محصول اصلی نیز باشد .

مزایا

دریافت شهرت سریع نسبی در بازار

معایب

در صورتی که شهرت برند اصلی منفی باشد برند زیر مجموعه را نیز تحت تاثیر قرار میدهد .

مثال

استراتژی خانه برند دار در برند سازی
روش اصولی برندسازی تجاری- استراتژی خانه برند دار در برند سازی

 

از جمله این استراتژی می توان به گوگل google  اشاره کرد . همه ما با گوگل اشنا هستیم  . گوگل درایو Drive ، کیپKeep  ، ایمیجز Images ، ترنسلیت Translate و . . . اشاره کرد.

تمدید خط تولید

به گنجاندن محصولات جدید در سبد موجود تجارت شما استراتژی برند تجاری گفته می شود . اگر قبلا از یک نام تجاری استفاده کرده اید و محصول جدیدی با همان نام تولید می کنید از این استراتژی استفاده کرده اید .

مزایا

با معرفی محصولات جدید نیاز بیشتری از مشتریانتان را تامین می کنید .

ایجاد حس سفارشی سازی با معرفی محصول با ویژگی های خاص برای مشتریان .

معایب

عادی سازی یکی از مشکلات استراتژی خط تولید است .

مثال

استراتژی تمدید خط تولید در برند سازی
روش اصولی برندسازی تجاری- استراتژی تمدید خط تولید در برند سازی

 

به عنوان نمونه می توان از شامپوی Dove نام برد. تولید سایرمحصولات و شامپو های ترمیم موهای آسیب دیده و .. . . از جمله استراتژی خط تولید است.

 

تمدید نام تجاری

هنگام نیاز به اضافه کردن محصولات بیشتر به استفاده از این استراتژی نیاز دارید . تفاوت اصلی ابین خط تولید محصول و نام تجاری در دسته بندی ان است . با استفاده از دسته جدید با نام تجاری قدیمی در واقع شما از پسوند برندتان استفاده نموده اید .

مزایا

ارزش برند موجود را تثبیت می نمایید .

افزایش درآمد به علت اینکه مشتری بیشتری هدف قرارداده اید ، فروش و در نتیجه درآمد بالاتری را هم خواهید داشت .

احتمال فروش متقابل

معایب

به صورت منجصر برای یک محصول شناخته نخواهید شد . جایگاهتان در ذهن مشتری متزلزل است .

مثال

استراتژی تمدید نام تجاری در برند سازی
روش اصولی برندسازی تجاری- استراتژی تمدید نام تجاری در برند سازی

برای مثال می توان تولید صابون Dove را مثال زد . در حالیکه از قبل یه صورت مشخص در دسته شامچو فعالیت داشته است . در مرحله بعد صابون Dove را معرفی و به بازار عرضه نموده است . این استراتژی برند سازی کاملات صحیح و دقیق است .

استراتژی برند های چند گانه

در دسته محصول فعلی خود برند جدید دیگری را وارد می نمایید . این استراتژی برای شرکت های ساده کاربردی نیست و هنوز استفاده نشده است .

مزایا

می توانید فروش خود را با هدف گرفتن بخش دیگری از بازار افزایش دهید .

معایب

احتمال دارد اعتبار نام تجاری اصلی و اولیه خود را از بین ببرید . پس احتیاط کنید .

 

مثال

استراتژی خانه برند ها در برندسازی
روش اصولی برندسازی تجاری استراتژی خانه برند ها در برندسازی

مثلا دو محصول تولید شده توسط Unilever یعنی لیپتون و  supreme را در نظر بگیرید .  هر کدام از این دو مارک بازار های متفاوتی را هدف قرارداده اند. در زمان معرفی یک برند بازار مود بررسی قرار گرفته و شکاف  کشف شده منجر به ارائه محصول با برند جدید شده است .

در هنگام شروع کسب و کار سعی می کنید محصولات بیشتری را در بازار پوشش دهید . یا حتی با محصول جدید بازار های مختبف را هدف قرار دهید . در نظر داشته باشید هنگامی که هیچ گزینه دیگری برای توسعه نداشته باشید از استراتژی برند های چندگانه استفاده می نمایید .

با استفاده از روش اصولی برندسازی تجاری می توانید نام تجارتتان را ماندگار نمایید . بهتر شناخته شدن ، رفع نیاز های مشتری ، رضایت مشتری وقاداری مشتری و در نتیجه چرخه عمر بالاتر می تواند از مزایای برند سازی صحیح باشد .

جهت مطالعه مقالات بیشتر در زمینه برند سازی با تهران لیبل همراه باشید .

 

 

فروشگاه تهران لیبلمشاهده نوشته ها

Avatar for فروشگاه تهران لیبل

درباره تهران لیبل مجموعه تهران لیبل فعالیت خود را از سال 1380 در غالب تولید، چاپ و فروش انواع مارک، کارت آویز، سایز، بروشور و ... آغاز کرده است. این مجموعه با دارا بودن مجهزترین و بروزترین ماشین آلات روز دنیا محصولی با کیفیت را در خدمت مشتریان عزیز قرار می دهد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.