اتیکت چیست

اتیکت به چه معنا است؟

گاه برایتان پیش آمده که لباسی بر تن کردید و کاغذ یا پارچه ای معمولا در ناحیه گردن شما را اذیت می کند. پارچه کوچک دوخت شده بر لباس، همان اتیکت است. بر روی آن علایمی دیده می شود که در واقع راهنمای استفاده از لباس برای شسشو، اتوکشی، خشک کردن، دمای مناسب برای استفاده لباس در ماشین لباسشویی و . . است. اتیکت با توجه به کاربرد آن و نوع چاپ اطلاعات بر روی آن انواع مختلف دارد. با کمی دقت به اطراف خود می توانید مدل های مختلف آن را در منزل یا محل کار خود مشاهده کنید. در این موارد از برچسب استفاده می شود: انواع پوشاک، کیف و کفش، تخت خواب و ملحفه، انواع لوازم بچه، ملزومات لباس، فرش، حوله و لیف و . . . . در این مطلب با انواع آن بیشترآشنا می شویم.

انواع اتیکت

برچسب ها به دو صورت تولید می شوند: با ماشین الات نساجی بافت می شوند، یا روی پارچه، چاپ می شوند.

اتیکت بافت؛ دارای کیفیت بالایی است. در برابر این کیفیت،قیمت بالایی هم دارد. دوام آن درشستشوی ماشینی و دستی بیشتر است. دوخت و قرار دادن آن بر روی سطح مورد نظر راحت تر است.

اتیکت چاپ؛ برای درج چاپ اطلاعات شستشو ، یا برای مواقعی که طراح هایی بسیار کوچک و پیچیده داریم استفاده می شود. در این نوع از جوهر طراحی برای نمایش اطلاعات استفاده می شود. باید ذکر شود که این مدل در برابر شستشوی ماشینی دوام بالا ندارد و به مرور زمان کمرنگ می شود. برای نشان دادن آرم یا سایز لباس هم از این نوع استفاده می کنند. قیمت آن در مقایسه با مدل بافت کمتر است.

اتیکت چیست
اتیکت چیست

 

حک شده یا برجسته؛ در این مدل با کمک قالب طرح مورد نظر راحک می کنند. مزیت این مدل ماندگاری همیشگی طرح است و هیچ گاه پاک نمی شود.

یک نوع دیگر به نام بج اسم یا اتیکت اسم شناخته می شود. معمولا نام شخص یا عنوان شغلی را نمایش می دهد. در بیمارستان ها، شرکت های بزرگ، سازمان ها، بانک ها و . . . مورد استفاده است. نوعی ارتباط بین کارمند و مراجعه کننده را تسهیل می کند. جنس آنها معمولا فلز سبک یا از پلاستیک ساخته می شود.

بر اساس جنس برچسب لباس دو نوع است؛ تافته و ساتن. نوع ساتن، می تواند تا هشت رنگ را برای نوشته یا لوگو چاپ کند. نوع تافته، لطافت و ظرافت بیشتری در مقایسه با نوع ساتن دارد.

اشکال مختلف اتیکت

در تمام اتیکت های انواع ساتن و بافته می توانیم اشکال زیر را ایجاد کنیم:

برش؛ در این مدل برچسب تا نمی خوردو قابلیت دوخت از هر چهار سمت وجود دارد.

آهار؛ رنگ و اندازه در این نوع ثابت است.موجب می شود برچسب، دوخت راحت تر و شکیل تری داشته باشد.

تاطرفین؛ در چپ و راست تا می خورد. مانند مدل برش، بریده می شود. در مقایسه با مدل برش، لبه های آن نرم تر است.

تا از وسط؛ از وسط تا زده می شود، بین درز پارچه دوخته می شود.

تا مدل یو؛ این مدل لیبل مدل یو، تا می خوردو بین درز پارچه دوخت می خورد.

چسب کاغذی؛ لیبل به چسب چسبیده می شود و بعد لیبل را از روی چسب برمی دارند و به کالای موردنظر می چسبانند.

چسب حرارتی؛ در این مدل با کمک ماشین آلات و تجهیزات لیبل به چسب چسبیده می شود و بعد با کمک اتوی حرارتی به کالای مورد نظر لیبل را می چسبانند.

براق کننده؛ با کمک حرارت ظاهر شکیل تر و براقی  به اتیکت می دهند. در نهایت سطح لیبل هم نرم تر می شود.

برجسته؛ در این نوع،همه نوشته یا طرح، یا قسمتی از آن با کمک حرارت برجسته می شود.

tehranlabel slider
نمونه محصولات طراحی و تولید شده در تهران لیبل – اتیکت

راهنمای انتخاب انواع اتیکت

با توجه به تنوع لیبل و گستردگی آن ممکن است در ابتدا برای انتخاب ان دچار سردرگمی شوید. در اینجا نکات لازم برای انتخاب را به شما معرفی می کنیم.

برای اینکه سایز لباس را بر روی برچسب نشان دهید باید از اتیکت سایز استفاده کنید. ابعاد ۱*۲ پیشنهاد مناسبی است. با توجه به اینکه افراد برای خرید هر لباسی حتما به لیبل سایز آن توجه می کنند، انتخاب این نوع برچسب از ضروریات است.

برای انتخاب نوع پارچه ای که اطلاعات را بر آن نمایش دهید، با توجه به طرح و لوگوی خود باید تصمیم بگیرید. اگر لوگوی شما جزییات زیادی دارد و اندازه ان کوچک است، پارچه طرح دارو ضخیم را انتخاب کنید. کیفیت پارچه هم بالا باشد.

برای انتخاب فونت ، یه یاد داشته باشید که عیرغم تنوع در انتخاب و قدرت انتخاب زیاد، فونت هایی را برگزینید که ساده و خوانا باشند. معمولا مخاطبان دسترسی مستقیم به تولید کنندگان ندارند، وقتی اتیکت خوانا نباشد، عملا کاربردی ندارد.

در انتخاب رنگ متن و زمینه کار،توجه کنید که رنگ های متضادجلوه خاصی به اتیکت می بخشد و توجه افراد را جلب می کند.

فروشگاه تهران لیبلمشاهده نوشته ها

Avatar for فروشگاه تهران لیبل

درباره تهران لیبل مجموعه تهران لیبل فعالیت خود را از سال 1380 در غالب تولید، چاپ و فروش انواع مارک، کارت آویز، سایز، بروشور و ... آغاز کرده است. این مجموعه با دارا بودن مجهزترین و بروزترین ماشین آلات روز دنیا محصولی با کیفیت را در خدمت مشتریان عزیز قرار می دهد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.